Az előzőekben már beszéltem arról, hogy a juttatási rendszer kapcsolódik a HR stratégiához, most nézzük meg, hogy mely területeken van kiemelt szerepe:
- az alkalmazottak kiválasztása,
- az alkalmazottak fejlesztése, és
- az alkalmazottak ösztönzése.
Vállalati célok a múltban, és a jelenben
A hazai gyakorlat azt mutatja, hogy az elmúlt években, leginkább munkabér megtakarítás céljából kerültek kiépítésre a legtöbb vállalatnál az egyes juttatási rendszerek. Az utóbbi egy évben viszont egyre inkább előtérbe kerülnek a cégeknél azok az ösztönzési rendszerek, amelyek a munkavállalói igényekre kívánnak hatékony megoldásokat kínálni. E vállalatok az EEM-ben (Emberi Erőforrás Menedzsment) egyre nagyobb lehetőséget látnak, ezért, fájdalommentesen és a kitűzött vállalati célok teljesítésével mind az ösztönzési, mind megtakarítási céljukat könnyedén elérik.
Miért kell „máshogy” gondolkoznunk?
Ma már – a lassuló gazdasági növekedés és csökkenő pénzügyi keretek között – egyre nehezebben lehet kezelni a heterogén szakmai és életkori héttérrel rendelkező munkavállalói csoportok motiválását, ösztönzését.
Gondoljunk csak arra, hogy a munkavállalóknak különböző életkorokban, különböző juttatásokra van szükségük. Vajon „beindítana” egy nyugdíj előtt álló munkavállalót egy beiskolázási támogatás?